Vodní kámen lze z koupelny vyhnat domácími prostředky: Tohle byste nečekali!

Vodní kámen lze z koupelny vyhnat domácími prostředky: Tohle byste nečekali!
S vodním kamenem jsou samá trápení, zejména s tím v koupelně. Jen málo z nás nemá rádo horkou sprchu či relaxaci v horké vaně. Nejlepší způsob, jak pozvat vodní kámen k sobě domů. Ukažte mu, že není vítán, s těmito jednoduchými triky.

Pečící papír

Nejspíše vás to bude šokovat stejně jako nás. Ale je to tak – k odstranění vodního kamene v koupelně vám plně postačí papír na pečení. A to je všechno. Žádné přípravky, žádná voda. A jak na to? Pečící papír zmuchláte, aby získal drsnější strukturu, a potom už stačí pouze leštit. Vodní kámen zmizí a vy se opět můžete radovat ze zářivě čistých kohoutků a umyvadel. Jakmile skončíte, můžete povrch opláchnout vodou, ale také nemusíte.

A kdo že na tento geniální nápad přišel? Objevil se na sociální síti TikTok. Hned se objevilo několik lidí, kteří tomu nevěřili, a chtěli si to vyzkoušet na vlastní kůži. Nakonec se z toho stal trend, který všichni sdíleli se svými přáteli.

Citronová šťáva

Jelikož vodní kámen skvěle ničí kyseliny a citronová šťáva v podstatě kyselina je, není divu, že se jedná o nejrozšířenější a nejznámější způsob, jak se zbavit vodního kamene bez chemických čistících prostředků.

Rozkrojte citron a potřete jím postižené místo, nebo vymáčkněte šťávu přímo na vodní kámen. Také ji můžete nakapat do rozprašovače a tím ji rozprášit po celé ploše. Po několika minutách šťávu setřete vlhkým hadříkem. Tato metoda má tu nevýhodu, že existuje jen malá šance, že se vám podaří napoprvé odstranit všechen vodní kámen, je proto potřeba celý postup několikrát zopakovat.

Octový roztok

Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Tento způsob je vhodné použít zejména při odstraňování vodního kamene z vodovodních baterií. Do výsledné octové vody namočte utěrku a tu následně omotejte kolem baterie. Čím méně utěrku vyždímáte, tím lepšího výsledku dosáhnete.

Nejlepší doba, kdy to udělat, je těsně předtím, než půjdete spát. Poté si jděte lehnout a až se vzbudíte, utěrku sundejte a baterii opláchněte vodou. Pokud stále vidíte vodní kámen, seškrábněte ho pomocí starého kartáčku na zuby, který již nepoužíváte. Nemáte-li z nějakého důvodu doma ocet, lze ho nahradit citronovou šťávou.

Na krásnou koupelnu je spoustu tipů a rad, vyrobit si můžete i domácí prostředky
Na krásnou koupelnu je spoustu tipů a rad, vyrobit si můžete i domácí prostředky | Zdroj: fahng.s@gmail.com / Depositphotos

Jedlá soda

Jedlá soda je někdy označována jako přírodní brusivo a má to své důvody. S její pomocí se dokážete zbavit většiny nečistot ve své domácnosti. A vodní kámen není výjimka.

Napřed si udělejte sodovou pastu. Do jedlé sody nakapejte pár kapek vody a smíchejte. Pokud vám vznikla jakási kašička, poměr sody a vody byl správný. Naneste pastu na vodní kámen a nechte několik minut působit. Poté místo vydrhněte. Můžete použít kartáč, postačí však i houbička. Opláchněte vodou a v případě potřeby zopakujte.

Proč nepoužívat chemické čistící prostředky

Důvodů, proč se lidé rozhodují nepoužívat čistící prostředky, je hodně. Většinou se tak ale rozhodnou, když mají určité zdravotní obtíže, zejména respirační.

Pokud si všimnete, že při používání chemických prostředků se vám dělá nevolno, hůře se vám dýchá či máte dokonce mdloby, v zájmu svého zdraví byste měli buď konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nebo přejít na přírodnější metody, jak si doma poklidit a zbavit se vodního kamene.