Královna jara: 5 fascinujících faktů o pivoňkách, které jste možná nevěděli

Královna jara: 5 fascinujících faktů o pivoňkách, které jste možná nevěděli
Královna jara: 5 fascinujících faktů o pivoňkách, které jste možná nevěděli. Nejen v kalendáři, ale i v reálně v zahradě nastane brzy mnohými oblíbená sezóna pivoněk. Pravděpodobně každý známe tu omamnou vůni, která se line v blízkosti keře kvetoucích pivoněk. Jejich úžasné květy, které hrají plnými dechberoucími barvami, je jen těžké přehlédnout.

Pivoňka je královnou krásy každé zahrady

Pivoňky si nelze nezamilovat. Spousta okvětních lístků všemožných odstínů barev a jen těžko popsatelná vůně. Tyto květiny však nejsou jen ozdobou, která zdobí mnoho zahrad, domácností či oslav, ale mají také svůj historický význam a jsou používané také v lékařství a léčitelství. Pivoňky jsou již takovou stálicí na mnoha zahradách a jsou posli počínajícího se léta. Pivoňky jsou na každé zahradě naprostou královou krásy, i přestože jsou velmi nenáročné na údržbu.

Pojďme se společně podívat na to, jaká další fascinující fakta se o pivoňce můžeme dozvědět.

1. Název pivoňka má kořeny v řecké mytologii

Pivoňka byla pojmenována po Paeonovi, který byl žákem boha léčitelství – Asklépia. Jedna z verzí příběhů říká, že Paeon použil pivoňku k ošetření rány pro Dia. Když Asklepius začal přímo vražedně žárlit na svého žáka, Zeus zachránil Paeona tím, že jej proměnil v květ pivoňky.

Pivoňky ůvodně pocházejí z východní části Číny – jsou dokonce národní květinou této země a pěstují se zde minimálně od roku 1000 před naším letopočtem. Do Evropy se dostaly poprvé až koncem 19. století, kdy bylo ve Francii vypěstováno mnoho odrůd.

2. Pivoňky mají léčivé vlastnosti

Studie ukazují, že pivoňka má vliv na imunitní systém člověka a obsahuje v sobě látky, které zlepšují náladu. Lze ji velmi dobře použít k účinné léčbě zánětů, krevních sraženin a celkově při stavech bolesti. Ve skutečnosti se také kořeny a semena pivoněk používají v tradiční čínské medicíně. Po staletí je pivoňka přimíchávána do směsí, které léčí bolesti hlavy, astma, křeče či onemocnění jater.

 V Evropě se pivoňka nejčastěji používá jako léčivý přípravek na problémy s močovým měchýřem ledvinami, ale také při problémech s menstruací. Stejně jako u každého léčivého prostředku i u pivoňky platí – všeho s mírou – ve větším množství je mírně jedovatá a může způsobit nevolnost.

Pivoňky potěší vždy skoro každou ženu
Pivoňky potěší vždy skoro každou ženu | Zdroj: ArturVerkhovetskiy / Depositphotos

3. Pivoňky mají od pradávna také svoji symboliku

Kromě fascinující vůně a široké oblíbenosti pivoněk ve formě řezaných květin jsou díky své symbolice volbou číslo jedna u budoucích nevěst. Díky bohatým květům představují romantiku a lásku a jsou považovány za dobré znamení pro budoucí manželství. V křesťanství jsou pivoňky také symbolem mateřské lásky, a proto se často dávají jako dárek právě maminkám ke Dni matek. Někdy je pivoňka přezdívána jako Mariina květina.

4. Aljaška produkující miliony řezaných pivoněk

Všeobecně je Nizozemsko největším producentem řezaných pivoněk (odhaduje se přes 40% v celosvětové produkci). Naprosto překvapivě je za rozvíjející zdroj těchto rostlin považována Aljaška. Delší a chladnější vegetační období, které tu panuje, umožňuje, aby květy dorůstaly mnohem větších velikosti a byly k dispozici od červa do září, což jsou hlavní měsíce sezóny svateb.  

5. Existuje obrovské množství druhů pivoněk

Můžeme objevit nepřebernou škálu různých barev, velikostí i tvarů květů pivoněk. Bylo dokonce objeveno, že existuje přes 3000 odrůd. Jejich květy můžeme spatřit na škále od jemně růžové až po sytě červenou. Zajímavostí je, že některé v průběhu květenství dokonce mění barvu. Jsou to trvalky, které nám na zahradě mohou dělat radost po mnoho let. V zimě se stáhnou do země a dokážou přečkat i velmi tuhou zimu.

Zdroje článku: