Neobvyklé tipy pro úklid domácnosti: 3 věci, které můžete vyčistit s pomocí brambor

Neobvyklé tipy pro úklid domácnosti: 3 věci, které můžete vyčistit s pomocí brambor
Neobvyklé tipy pro úklid domácnosti: 3 věci, které můžete vyčistit s pomocí brambor. Brambory milujeme kvůli jejich výborné chuti a možnosti použití v různých obměnách jako součást každodenního vaření. Pro mnohé je však novinkou, že je můžeme použít jako užitečného pomocníka při úklidu naší domácnosti.

Tajemství tkví v kyselině šťavelové a škrobu

Brambory obsahují nejen látky, které jsou prospěšné pro lidský organismus, ale díky kyselině šťavelové a obsaženému škrobu pomáhají také jako účinný pomocník v domácnosti.

Kyselina šťavelová dokáže rozpustit rez a má také bělící vlastnosti. Tuto látku často najdete ve složení běžně dostupných čisticích prostředků. Využití brambor při úklidu je ekologické a zároveň šetří Vaši peněženku. Objevili jsme některé ze způsobů, jak právě brambory použít při úklidu domácnosti a tady jsou některé z nich.

Slupky z brambor jako čistič nerezového dřezu

Nevzhledné skvrny, které často nalézáme na celé ploše nerezového dřezu v kuchyni, trápí často každého. Není nic jednoduššího než využít slupek z brambor a zkusit jich použít právě na odstranění těchto skvrn. Oloupané slupky použijeme velmi jednoduše tak, že jimi celou plochu nerezového dřezu potřeme. Dřez potíráme vlhkou stranou slupky, tak aby se uvolnil škrob a kyselina šťavelová a necháme krátce působit. Poté už jenom plochu otřeme vlhkým hadříkem a spláchneme čistou vodou.

Na pánvičky a hrnce s vodou z brambor

Vodu z brambor, které jste si uvařili k večeři, určitě hned nevylévejte – je totiž bohatá na cenné přísady. Díky těm ji můžete použít na čištění špinavých hrnců a pánví. Tento škrobový roztok je účinný zejména proti mastnotě a dalším nečistotám. Nechte bramborovou vodu nasáknout do hadříku či jiné látky a přiložte na znečištěná místa. Nechejte působit, co nejdéle a potom jednoduše omyjte vodou.

Tip! Bramborová voda je skvělým pomocníkem při odvápňování odolného vodního kamene z rychlovarné konvice.

Okna i skla se díky bramborám budou zase blýskat

Kuchyně není jediným místem, kde lze brambory zužitkovat. I když nemáte zrovna po ruce speciální čistič na okna a zrcadla, ale ony volají po úklidu, nezoufejte. Pomoc čeká ve Vaší spíži. Jednoduše použijte rozkrojenou bramboru tak, že jí potřete okenní tabule či plochy zrcadel, necháte krátce působit a poté setřete vlažnou vodou. Tak jak jste zvyklí, plochy do sucha vytřete hadříkem a zářivý výsledek je na světě.

Slupky z brambor nevyhazujte, poslouží při úklidu
Slupky z brambor nevyhazujte, poslouží při úklidu | Zdroj: studioM / Depositphotos

Tip na závěr! Mnohdy máme doma i takové brambory, které nejsou již vhodné ke konzumaci, například jsou trošku nazelenalé či už klíčí. Nemusíme je hned vyhazovat, ale i tyto lehce použijeme právě při úklidu.

Zdroje článku: