Partner mě opustil kvůli starší ženě. Poslala jsem jí vzkaz, za který se dodnes stydím
Seděla jsem v kuchyni s telefonem v ruce a četla si tu zprávu podesáté. „Potřebuju si promluvit. Nemůžu to takhle dál.„
Bylo půl jedenácté večer, Marek byl na služební cestě v Brně. Aspoň to tvrdil. Volala jsem mu třikrát, nezvedl. Napsala jsem: Co se děje? Odpověď přišla za dvě hodiny: Zavolám zítra.
Nezavolal. Přijel v neděli odpoledne, postavil se do předsíně a řekl to rovnou. Že je tam někdo jiný. Že to necítí jako dřív. Že je mu to líto.
Neřekl mi, kdo to je
Ptal jsem se ho, jestli je to někdo z práce. Mlčel. Jestli ji znám. Zavrtěl hlavou. Pak sebral tašku, co si ani nestihl rozbalit, a odešel. Prostě odešel. Jako bych byla problém, kterého se konečně zbavil.
První dva dny jsem nefungovala. V práci jsem se hodila marod, ležela v posteli a scrollovala jeho Instagram. Nic nového. Žádná fotka, žádný náznak. Pak jsem otevřela Facebook – a tam to bylo.
Fotka z nějaké vernisáže. Marek v košili, vedle něj žena v černých šatech, sklenka vína v ruce, úsměv od ucha k uchu. Vypadala na pětačtyřicet, možná víc. Elegantní, sebevědomá. Pod fotkou komentář od jeho kamaráda: Konečně tě vidím šťastného, brácho.
Klikla jsem na její profil. Jmenovala se Andrea, pracovala jako kurátorka, měla dva dospělé syny. Byla všechno, co já nebyla – starší, etablovaná, měla za sebou život. A Marek u ní vypadal… spokojeně.
Napsala jsem jí ve tři ráno
Nemohla jsem spát. Ležela jsem ve tmě a v hlavě mi běžely scénáře. Jak se poznali. Co jí řekl o mně. Jestli se mi smál, když jsem mu psala, že mi chybí. Cítila jsem se jako idiotka.
Pak jsem otevřela Messenger a začala psát. Neplánovala jsem to. Prostě se to stalo.
Dobrý den, Andreo. Nevím, jestli víte, kdo jsem, ale já vím, kdo jste vy. Marek se mnou byl tři roky. Bydleli jsme spolu, plánovali budoucnost. A pak jsem se dozvěděla, že mě s někým podvádí. Ten někdo jste vy. Přebrala jste mi muže, kterého miluju. Jen bych chtěla vědět – stojí to za to? Zničit někomu život kvůli chvilkovému vzrušení? Protože přesně to jste udělala.
Poslala jsem to a vypnula telefon. Srdce mi bušilo tak, že jsem slyšela každý úder. Věděla jsem, že je to chyba. Ale zároveň jsem cítila… úlevu? Pomstu? Nevím.
Odpověď přišla ráno
Zapnula jsem telefon v sedm, cestou do práce. Byla tam zpráva:
Dobrý den. Chápu, že jste naštvaná, a je mi líto, že to takhle dopadlo. Ale musím vám něco vysvětlit – Marek vás se mnou nepodváděl, nic mezi námi neproběhlo, dokud se s vámi nerozešel. Zájem byl z jeho strany, já jsem s ním nikdy neflirtovala a ani jsem ho nepřesvědčovala, že by to měl s vámi ukončit. Přeju vám, abyste to zvládla. (PS: Vztahy beru vždy vážně, chvilkové úlety nepěstuji.)
Sedla jsem si na lavičku u zastávky a rozbrečela se.
Najednou mi došlo, jak moc jsem se ztrapnila. Tu ženu jsem obvinila z něčeho, co neudělala. Vyrobila jsem z ní nepřítele, aniž by o to stála. A hlavně – ukázala jsem jí, jak jsem zoufalá.
Stydím se dodnes
Minul rok a půl. Marek se s Andreou rozešel po půl roce, slyšela jsem to od společné známé. Nijak mě to nevzrušilo. Mám nový vztah, jiný byt, jinou práci. Ale ta zpráva mě pronásleduje.
Když nemůžu usnout, vidím před sebou ten text. Jak jsem ji napadla. Jak jsem se snížila. Jak jsem jí dala moc nad sebou, aniž by o ni stála.
Občas přemýšlím, jestli bych se jí měla omluvit. Ale vím, že by to bylo jen další sobecké gesto. Omluva je pro mě, ne pro ni. Ona si ten vzkaz možná ani nepamatuje. Já ano.
Dnes už vím, že když ti někdo ublíží, nesnaž se ublížit zpátky. Protože ta rána, kterou si způsobíš sama sobě, bolí mnohem víc. A zůstane.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.