Koronavirus v ČR: Jak se zorientovat v semaforu a co znamenají jednotlivé stupně pohotovosti
Foto: An-13-nA / Shutterstock.com

Koronavirus v ČR: Jak se zorientovat v semaforu a co znamenají jednotlivé stupně pohotovosti

Koronavirus v ČR: Jak se zorientovat v semaforu a co znamenají jednotlivé stupně pohotovosti Další fotografie v galerii >
Foto: An-13-nA / Shutterstock.com
Červená stop, žlutá pozor a zelená bez problémů? Toto pravidlo v případě koronavirového semaforu tak úplně neplatí. Co přesně interpretují jednotlivá označení stupně pohotovosti Covid-19 v ČR?

Český semafor jako nástroj pro trasování a proti plošnému šíření koronaviru zřízen MZČR má prakticky barvy čtyři – bílou, zelenou, žlutou a červenou. Zde se dočtete, co jednotlivé barvy vypovídají o epidemiologické situaci v daném regionu

0 - Bílá – zanedbatelné riziko

Pokud je území označeno touto barvou, riziko přenosu koronaviru je zde nulové nebo minimální. Není důvod zavádět zde plošná opatření proti šíření viru. U nás se takto označuje region, ve kterém je méně než 5 nakažených denně.

I. - Zelená – výskyt nákazy bez komunitního přenosu

Na tomto území se může nákaza sporidicky vyskytovat. Jedná se o lokální klastry, nebo lokální nákazu, přičemž při dodržování karantény a jiných opatření by se neměl virus přenášet dále do komunity.

II. - Žlutá – možný komunitní přenos viru

Pakliže je region označen žlutě, stoupá zde riziko komunitního přenosu koronaviru a většího výskytu nemoci covid-19. U nově nakažených osob není vždy znám zdroj nákazy, trasování a zachycení viru se tak stává mnohem obtížnější. Mohou být velice ohroženy rizikové skupiny, převážně se jedná o seniory nebo osoby s oslabenou imunitou i přesto, že nebyly v kontaktu s nakaženým, nebo se nepohybovaly v rizikové oblasti. Tento stav je v regionech, kde je zpravidla 30 a více nakažených na 100 000 lidí v regionu.

III. - Červená – narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos

Červeně jsou zpravidla označeny nejrizikovější oblasti, ve kterých se virus nekontrolovaně šíří, nebo přetrvává. V současné době jsou takto označeny 4 okresy – Praha, Praha – východ, Praha – Západ a Uherské Hradiště. Tento stav platí do odvolání.

Na jaké úrovni se nachází váš region zjistíte na aktualizované mapě, kterou poskytuje ministerstvo zdravotnictví ČR. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy