Znáte postup čištění vysavačových filtrů?

Znáte postup čištění vysavačových filtrů?
Právě na filtru z vysavače leží veškerá zodpovědnost ohledně úklidu. Na vás pak je filtr udržovat v takové čistotě, že bude vysávání nejen efektivní, ale také zdravé. Znáte postup čištění vysavačových filtrů?

Lze vysavačové filtry vyčistit? Anebo je nutné je rovnou měnit?

Vzhledem k tomu, že výměna vysavačových filtrů by vás vyšla draho, pokud byste filtry chtěli vyměnit za nové po každém zašpinění, je lepší variantou jejich čištění. Většina vysavačových filtrů je dobře vyjímatelná, a tudíž je můžete vymýt pod teplou tekoucí vodou.

Je dobré vědět, že ucpaný a špinavý filtr snižuje efektivitu vysavače, a proto není od věci se na filtr alespoň jednou za měsíc (vzhledem k četnosti vysávání) podívat.

Na co si dat při mytí vysavačových filtrů pozor?

  • Pokud vysavačový filtr budete namáčet, velký důraz klaďte na jeho pořádné vyschnutí. Pokud byste filtr vysušili jen částečně, mohl by zatuchnout a mohly by v něm vznikat nebezpečné plísně.
  • U čištění filtrů nepoužívejte hrubou sílu, abyste filtr nepoškodili. Děravý filtr vám totiž bude k ničemu.
  • Některé filtry jsou označené jako neomyvatelné, proto se spolehněte na suché čištění. Takový typ filtru můžete vyčistit například druhým vysavačem, případně nečistoty z filtru vymést kartáčkem na zuby.
Na čištění vysavačových filtrů postačí proud horké vody, Mariia Boiko / Shutterstock

Jak vyčistit vysavačový filtr pomocí vody?

Na čištění vysavačových filtrů postačí proud horké vody. Vysavačový filtr stačí pořádně vypláchnout horkou vodou, případně si na pomoc vzít čistící prostředek na nádobí. Moc nedoporučujeme použití bělidel, která by filtr mohla narušit.

Po vyprání nechte filtr pořádně usušit. Nejlépe na topení či na sluníčku. Než vysavačový filtr dáte zpátky do vysavače, ujistěte se, že je opravdu suchý. Pokud už čistíte vysavačový filtr, při jednom vyčistěte i zbytek vysavače. Zejména pak hadici vysavače a jeho kartáče. Při čištění vysavačového filtru můžete použít vonnou esenci, kterou pak ucítíte při každém vysávání.

 

Zdroje: