3 tipy, jak zavařit rajčata na omáčku: Práce s nimi je přitom jednoduchá a zvládne to i úplný začátečník

3 tipy, jak zavařit rajčata na omáčku: Práce s nimi je přitom jednoduchá a zvládne to i úplný začátečník
Rajčata můžete zpracovat mnoha různými způsoby. Pokud jich tedy máte nadúrodu a nestíháte je jíst začerstva, poradíme vám několik způsobů, jak si je zavařit, aby vám vydržela i na zimní měsíce.

Z rajčat můžete udělat domácí kečup, protlak, připravit si směs na lečo nebo je dokonce můžete sušit. Práce s nimi je přitom jednoduchá a zvládne to i úplný začátečník. Jen je potřeba dbát na to, aby už byla dostatečně zralá. To, že jsou sem tam i přezrálá, pak vůbec není na škodu (jen nesmí být načernalá nebo začínat plesnivět). Až je otrháte a odnesete do kuchyně, můžete se dát do práce – k zavaření rajčat na omáčku totiž nebudete potřebovat o moc víc surovin než rajčata.

Udělejte si domácí protlak

Rajčatová omáčka se používá zpravidla na těstoviny, ale můžete ji přidat třeba pod maso, dochutit s ní jiné typy omáček, přidat ji do číny a tak dále. V podstatě s ní můžete kouzlit, jakkoliv uznáte za vhodné. A její příprava je neskutečně snadná.

Základní rajčatový protlak si uděláte raz dva – jednoduše zralá rajčata nakrájíte, dáte do hrnce a vaříte. Je dobré trochu je podlít vodou, aby se vám na začátku nepřipálila. Pak už ale sama rajčata začnou pouštět šťávu a za občasného promíchání počkáte, dokud se úplně nerozvaří. Když je hotovo, rozmixujete je a pak propasírujete přes plátýnko. Případně můžete rajčata jen rozmačkat a pak pasírovat. Vzniklou rajčatovou šťávu s troškou soli a lžičkou medu vaříte do zhoustnutí, následně nalijete do zavařovacích sklenic a sterilizujete (stačí 20 minut při zhruba 80 stupních).

Italská rajčatová omáčka

Předem si můžete připravit i rajčatovou omáčku, kterou pak už jen otevřete a nalijete na těstoviny, čímž jim dodáte skoro pravou chuť Itálie. Její příprava je o něco náročnější, ale při nadbytku rajčat jde o skvělý způsob zpracování. Do hrnce dejte nejprve osmahnout na drobno nakrájenou cibulku. Oloupejte a rozmačkejte česnek (nejlépe celou palici) a přidejte ho k cibulce. Vhoďte pár listů bazalky, případně použijte sušenou bazalku. Poté do hrnce nasypte nakrájená rajčata a vařte. Pak už omáčku jen dochuťte solí a pepřem. Nakonec omáčku opět vlijte do zavařovacích sklenic a sterilizujte, případně ji ve vhodných nádobkách zmrazte.

Pokud vám v omáčce vadí slupky z rajčat, je potřeba předem rajčata oloupat (pomůže vám, pokud je spaříte horkou vodou).

Domácí rajčatový kečup

Velmi podobnou konzistenci jako domácí rajčatový protlak nebo omáčka má i kečup. Na ten existuje mnoho různých receptů a každá kuchařka má ten svůj oblíbený. Obecně ale není příprava kečupu o mnoho složitější než u předchozích receptů. Někdo ho dělá čistě jen z rajčat, ale přidat do něj můžete i letní jablka, která zjemní jeho chuť.

Recept s letními (nebo jinými) jablky je následující: 2 kilogramy rajčat, asi 400 gramů jablek, 300 gramů cibule, 120 mililitrů octa, 150 gramů cukru. K tomu je potřeba přidat ještě koření, které je poměrně specifické – na udané množství rajčat budete potřebovat 5 hřebíčků, 5 kuliček nového koření a 5 kuliček celého pepře. To vše (kromě cukru) dejte do hrnce, přidejte trochu soli a lžíci sladké papriky a vařte. Cukr přidejte až ke konci, chvíli ještě povařte, poté rozmixujte, plňte do zavařovacích sklenic nebo kečupových lahví a sterilizujte.

Zdroje článku: