Tyto 3 hrady musíte příští rok navštívit
Foto: Zdeněk Matuška / PR článek

Tyto 3 hrady musíte příští rok navštívit

Návštěva hradu nemusí být nuda. Pokud si najdete zajímavé info, prozkoumáte každý kout a necháte se unést místními legendami, zjistíte, že je to vlastně velká zábava. Kam ale vyrazit? Našli jsme 3 hrady a sepsali pro vás to nejdůležitější.

Kde se nachází brána do pekla?

Milujete horory a strašidla? V tom případě si nesmíte nechat ujít hrad Houska, u kterého není ani jisté, proč vlastně vznikl. Říká se, že je na hradě brána do jiné dimenze plné příšer a čertů. Bohužel přesné místo se stále hledá. Objevíte ho vy? 

Z původního hradiště se v 13.století díky Přemyslu Otakaru II. stal půvabný gotický hrad. Typickou funkcí hradů bývá zabezpečit cesty a hranice, zde ale nic takového není. Je možné, že je hrad opravdu takovým “špuntem” do pekla? Vlastně by to dávalo smysl…

TIP: Pokud nevíte, kde při rodinných výletech složit hlavu, hodí se chaty a chalupy k pronájmu. S dětmi načerpáte potřebný klid a pohodu na den plný chůze a objevování.

Hrad Houska, Zdroj: Zdeněk Matuška / PR článek

Houska se nachází ve východní části Kokořínských lesů, přibližně 47 km na sever od Prahy. 

Kost měla mnoho majitelů

V Českém ráji najdeme Kost, což je český nejzachovalejší hrad z období gotiky. Původní stavba pochází ze 14. století, vzhled se postupně díky různým majitelům dost přeměňoval.

V 16. století se k renesančnímu hradu přidal pivovar, Lobkovický palác a hospodářské budovy. Následovala další řada majitelů, až nakonec místo sloužilo jako ubytování pro úředníky. V roce 1635 hrad vyhořel a následně silně chátral.

Naštěstí se po požáru dostává do rodiny Černínů, kteří zahájí opravu. Bohužel mají dluhy, takže ho koupí Václav Kazimír Netolický. Václav byl dobrý hospodář, ale k lidem se nechoval vůbec dobře. Syn Václava neměl žádného mužského nástupce, takže se po nepříjemných tahanicích Kost dostává k rodině Vratislavů z Mitrovic, jejichž jméno se později prodlužuje o příjmení Netolický. 

Za pár let nastává stejná situace jako u Václava a jeho syna, takže hrad převezme žena, a to Anna Marie Dal Borgo Netolická. Po nástupu režimu je hrad zabaven a využíván jako muzeum. Naštěstí se v roce 1989 vrací do rukou potomku Anny Marie. A také v nich zůstává dodnes.

Hrad, který najdeme v Guinnessově knize

Protože je Pražský hrad nejvýznamnější český symbol, řekněme si o něm pár informací.

Hrad zastává převážně reprezentativní funkci a byl sídlem pro česká knížata, krále a nakonec i prezidenta. Dokonce 2x sloužil jako císařská rezidence

Protože se postupem času zvětšoval a rozšiřoval, patří mezi největší hrady na světě. V Guinnessově knize ho najdeme 2x a to jako 

  • největší starobylý hrad 
  • největší obydlený hrad 

Při návštěvě si prohlédněte katedrálu sv. Víta, kde se odehrávaly jedny z nejdůležitějších historických událostí – korunovace, bohoslužby a místo posledního odpočinku českých králů. Za výstavbou stojí kníže Václav – chtěl postavit předrománskou rotundu. Úžasná je ale i prohlídka starého královského paláce, Baziliky sv. Jiří a Zlaté uličky.

 

Zdroj:

Autor: Komerční článek

Novinky