Kapr nejen na Vánoce: Proč bychom měli ryby konzumovat celý rok?
Foto: MaraZe / Shutterstock

Kapr nejen na Vánoce: Proč bychom měli ryby konzumovat celý rok?

Konzumace ryb je velmi zdraví prospěšná z mnoha důvodů. Proč je pro nás rybí maso tolik přínosné, jak často bychom si je měli dopřávat a které druhy ryb jsou vhodné?


Proč bychom si měli pravidelně dopřát na talíř rybu

Podle odborníků bychom si ryby v jídelníčku měli dopřát asi 2x týdně. V Česku máme v tomto směru značné rezervy. Běžná konzumace ryb v tuzemsku podle průzkumů pokrývá jen zhruba třetinu doporučeného množství.

Rybí maso je přitom velmi hodnotnou složkou stravy. Jde v první řadě o skvělý zdroj bílkovin. Nachystat by si ho tak měli v první řadě ti, kteří drží redukční dietu. Bílkoviny totiž mají výrazně sytivý efekt.

Zdroj: Autor: Gaak / Shutterstock

Lehce stravitelné bílkoviny doporučují lékaři rovněž seniorům. Bílkoviny jsou základní stavební hmotou pro svaly a těch s věkem přirozeně ubývá. Kromě toho nedostatek bílkovin vede i k oslabení imunity či zhoršenému hojení ran.

Kromě bílkovin je důležitou součástí rybího masa také tuk. Obsahuje totiž vysoký podíl tzv. omega-3 mastných kyselin. Pravidelnou konzumací ryb tak snižujeme riziko onemocnění kardiovaskulárního systému.

Rybí maso je i bohatým zdrojem jódu a selenu. Ty jsou zásadní pro metabolismus hormonů štítné žlázy. Vitamíny B6 a B12 se zase podílejí na udržení normální funkce nervů.

Pravidelně bychom tak na talíř našim nejmenším měli servírovat především pstruha, ale také tuňáka či lososa.

Ryby se hodí i pro děti

U dětí podporuje pravidelná konzumace ryb díky obsahu omega-3 mastných kyselin správný vývoj mozku a očí. Rovněž je v rybím tuku obsažen vitamín A a D, které napomáhají u nejmenších ke správné výstavbě a růstu kostí a zubů.

Pravidelně bychom tak na talíř našim nejmenším měli servírovat především pstruha, ale také tuňáka či lososa. Zejména mořské ryby totiž mají vyšší obsah již zmíněných důležitých omega-3 mastných kyselin.

Nabídnout je dětem můžeme ještě předtím, než oslaví první narozeniny. Uvádí se 10. měsíc věku, podle některých zdrojů to však může být i dřív, dokonce už v 6. měsíci věku.

Vhodnou tepelnou úpravou je dušení či pečení, při kterém dochází k zachování maximálního nutriční hodnoty masa. A pochopitelně je nutné maso důkladně obrat, rozměnil a zkontrolovat, zda neobsahuje kosti.

 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Zdraví

Sezóna zázvoru nekončí, proč ho jíst dál i během jara? Pomůže vám nejen s nachlazením

Sezóna zázvoru nekončí, proč ho jíst dál i během jara? Pomůže vám nejen s nachlazením

Zázvor lékařský je rostlinou z čeledi zázvorovitých. Tradičně si ho dopřáváme hlavně v zimě, pomáhá totiž posilovat imunitu a bojovat s nachlazením. Umí toho ale mnohem víc. Proč byste mu měli dát šanci po celý rok?

Kyselý reflux: jak jej odhalit a předcházet mu

Kyselý reflux: jak jej odhalit a předcházet mu

Pokud jste někdy zažili kyselý reflux, dobře víte, že to není nic příjemného. Dostaví se, když se kyselina z vašeho žaludku vrací do jícnu. Jeho nejčastějším příznakem je pálení žáhy a pálení na hrudi. Proto si mnoho lidí myslí, že mohou mí i infarkt. Jelikož má mnoho příčin, neexistuje univerzální léčba – nejlepší je proto změnit svůj životní styl a stravovací návyky, abyste refluxu předcházeli.

Kakao a jeho léčivé účinky: Jak často a kterou čokoládu užívat, aby nám pomohla a neškodila

Kakao a jeho léčivé účinky: Jak často a kterou čokoládu užívat, aby nám pomohla a neškodila

V malém množství lék, ve velkém zbraň, i tak by se dala vyjádřit cesta kakaa, tzv. aztéckého “hořkého pití”. Dnešní použití kakaa má jen málo společného s tím původním, kdy bylo užíváno především pro svůj léčebný účinek.

Jak bezpečně poznat, že trpíte depresí? 5 příznaků, které vám otevřou oči

Jak bezpečně poznat, že trpíte depresí? 5 příznaků, které vám otevřou oči

Všichni známe ty klasické příznaky deprese, jako je celková apatie, ztráta chuti do života, stranění se lidí, uzavírání se sami do sebe či v horším stupni myšlenky na sebevraždu. Tohle jsou ty klasické příznaky, které každému rozblikají v mozku to varovné červené světýlko „něco je špatně!“.  Jaké jsou další, ty méně jasné příznaky?

Migrény: Jak jim předcházet, aby vás tak často netrápily

Migrény: Jak jim předcházet, aby vás tak často netrápily

Každý, kdo někdy zažil migrénu, ví, jak nepříjemná je tato bolest hlavy. Často je provázena také nevolností, a dokonce i zvracením a poruchami zraku. Na bolest hlavy pomohou léky, nicméně s migrénou si hned tak neporadí. S migrénou prostě musíte lehnout do postele, kde můžete strávit i několik dnů. Jak migrénám předcházet, pokud vás často trápí?


Další články z rubriky Zdraví