4 tipy, jak ošetřovat dřevo na zahradě a užívat si jeho krásu

4 tipy, jak ošetřovat dřevo na zahradě a užívat si jeho krásu

Dřevěné prvky najdeme skoro v každé zahradě. Proč jsou tak oblíbené? Dodávají zahradě útulnost, a ještě více ji propojují s přírodou. Ať už se jedná o dětskou houpačku, domeček, zahradní nábytek, lavičku, zábradlí nebo pergolu, dřevo vnáší do exteriéru hřejivou atmosféru. Jestliže chcete, aby vám tyto dřevěné poklady dělaly radost po mnoho let, je důležité o ně správně pečovat.

Proč je potřeba o dřevo pečovat

Dřevo je sice odolný materiál, ale bez řádné péče podléhá vlivům počasí. Slunce, déšť, mráz a sníh dřevo vysušují a oslabují, dřevo pak praská. Napadení houbami a hmyzem pak už jen přispěje k jeho zkáze. Neošetřované dřevo nejen ztrácí svou krásu, ale stává se také nebezpečným, protože se může rozpadat a tříštit.

Jak pečovat o dřevěné prvky na zahradě

Základní péče o dřevo se skládá z několika jednoduchých kroků. Jde o čištění, ochranu před vlhkostí a UV zářením a pravidelnou kontrolu.

1. Pravidelné čištění je nutnost  

Dřevo nejdříve zbavte prachu, nečistot a usazenin pomocí měkkého kartáče. Na jaře a na podzim vyčistěte důkladněji pomocí hadru namočeného v roztoku mýdlové vody. U silně znečištěných povrchů použijte speciální čisticí prostředky na dřevo. Rozhodně nepoužívejte agresivní chemikálie, které by mohly dřevo poškodit.

2. Chraňte dřevo před vlhkostí 

Snažte se umístit dřevěné prvky tam, kde na ně nebude moci působit trvalá vlhkost. Zajistěte dostatečné odvětrávání, aby se dřevo nevysušovalo a nepraskalo. Použijte impregnační nátěry, které odpuzují vodu a chrání dřevo před hnilobou. K celkovému ošetření jsou vhodné olejové lazury, které se mohou přizpůsobit i barvě dřeva, jako je například olejová lazura Hahn-color

3. Dřevo potřebuje ochranu před UV zářením a kontrolu  

Dřevěné prvky umístěte do stínu, pokud je to možné. Použijte UV ochranné nátěry, které zabraňují blednutí a šednutí dřeva. Pravidelně kontrolujte dřevěné prvky, zda nejsou poškozené. Včas opravujte drobné praskliny a díry, abyste zabránili pronikání vlhkosti a hmyzu. Pokud potřebujete opravit rozsáhlejší poškození, obraťte se na odborníka.

4. Jak ošetřovat specifické dřevěné prvky v zahradě

Některé dřevěné prvky potřebují zvláštní zacházení. Například na dětská hřiště používejte nátěry vhodné pro dětský nábytek, které jsou netoxické a pro děti bezpečné. Zahradní nábytek pravidelně ošetřujte olejem na dřevo. To dodá nábytku krásný vzhled a chrání ho před vysycháním. Na pergoly a altány jsou vhodné impregnační nátěry s fungicidním a insekticidním účinkem, které chrání dřevo před hnilobou a hmyzem. 

Dodržováním těchto jednoduchých kroků zajistíte, že vaše dřevěné prvky na zahradě budou krásné a funkční po mnoho let.

 

Zdroj:

https://www.hahn-color.cz/tipy-clanky/5-kroku-k-dokonalemu-nateru-s-hahn-color--jak-pripravit-povrch-a-nanest-barvu-jako-profesional/

Autor: Komerční článek

Novinky