Tři základní fáze rozchodu a jak se s nimi vyrovnat
Foto: vectorfusionart / Shutterstock

Tři základní fáze rozchodu a jak se s nimi vyrovnat

Vyrovnání se s rozchodem je bolestivá a dlouhodobá záležitost, při které člověk zažívá nejrůznější škálu pocitů. A nezáleží na tom, zda jste byla s dotyčným ve vztahu deset let, či měsíc. Prvotní známky smíření se s touto „ztrátou“ všechny vnímáme úplně stejně.


První fáze rozchodu

V první fázi po rozchodu procházíte obdobím zmatku a popření, že se něco takového vůbec mohlo stát. Člověk obvykle věří, že se milovaná osoba vrátí, že nic není definitivní. Poté ale upadáte do beznaděje, rezignace a stáhnete se ze společnosti. Objevují se i reakce typu „to zvládnu, vždycky přece všechno zvládnu…!“ Přenést se přes kritickou situaci silou ale možné není, tato reakce může pomoci vás podržet, abyste mohla normálně fungovat, chodit do školy, bavit se s kamarádkami a tak.

Druhá fáze rozchodu

Teprve časem se dostáváte do stádia, kdy jste schopna vyjádřit emoce. Jde o období velmi náročné, ale bez projití si „emočním peklem“ se nelze posunout ke smíření se se skutečností, s přijetím daného stavu věcí a odpuštění sobě i ostatním. Je nutné si tímto utrpením projít, přijmout pocity smutku, zoufalství, vyčerpání… ne před těžkými stavy unikat.

Třetí fáze rozchodu

Počáteční pocity jsou hlavně o vlastním selhání, ztrátě vlastní hodnoty, přejímání celé viny za rozluku na sebe. Ve chvíli, kdy se objeví pocity vzteku – na partnera, na sebe, životní situaci…, dostává se člověk k emocím – sice negativním, ale aktivizujícím. Vztek je lepší než bezmoc, dodává nám energii, umožňuje konečně nějakou akci – obvykle se netýká pomsty na partnerovi, ale opětovného převzetí kontroly nad vlastním životem.

Doporučuje se přiměřeně se stýkat s přáteli a vyhýbat se alkoholu či lékům na uklidnění.

Pokud to jde, pomáhá sport, meditace, svépomocné skupiny a návrat k dřívějším koníčkům, i když – alespoň z počátku – nepřinášejí radost jako dřív a vykonáváme je spíše mechanicky.

Ale vždy musíte myslet na to, že „všechno jednou přebolí“ – a i když si myslíte, že tohle fakt ne, věřte, že „sejde z očí, sejde z mysli“. A za chvíli to půjde skoro samo!

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Láska a Vztahy

Jak být úspěšní na online seznamce

Jak být úspěšní na online seznamce

3 z 10 dospělých tvrdí, že v minulosti používali seznamovací web nebo aplikaci. U mladších lidí je toto číslo ještě větší. Téměř polovina 18–29letých už dříve využívala online seznamovací službu. Aplikace pro seznamování mohou být skvělý způsob, jak poznat nové lidi, najít nové přátele a třeba i lásku na celý život.

Jak si doma přichystat skvělou romantickou atmosféru

Jak si doma přichystat skvělou romantickou atmosféru

Romantická atmosféra je důležitá pro různé příležitosti ve vašem životě. Chcete vědět, jak vytvořit tento druh intimní atmosféry, ať už na výročí, narozeniny, Valentýna nebo při jakékoli jiné příležitosti? Existuje mnoho tradičních způsobů, jak podpořit romantickou atmosféru, ale existují i jiné méně tradiční metody, které fungují stejně dobře.

Pět jazyků omluv aneb když promiň nestačí

Pět jazyků omluv aneb když promiň nestačí

Jelikož nikdo není neomylný, a lidé neustále říkají a dělají věci, které druhým vadí, dobrý vztah se bez omluv a odpuštění neobejde. Nelaskavá slova nebo činy vytvářejí mezi lidmi citovou bariéru. Ta zmizí pouze tehdy, když se omluvíme a když nám druhá strana odpustí.

Než si řeknete ANO: Zásnuby jsou zase v módě

Než si řeknete ANO: Zásnuby jsou zase v módě

Zásnuby se opět vrátily do módy a tímto rituálem si prochází i řada současných párů. K čemu sloužily v minulosti, jak probíhají tradiční zásnuby dnes a jakých chyb se při žádosti o ruku vyvarovat?

Proč se doma hádáme? Nejčastější konflikty v manželství

Proč se doma hádáme? Nejčastější konflikty v manželství

Lidé by se vyhnuli spoustě trápení, kdyby věnovali více času partnerským hovorům a vzájemnému naslouchání, které vede k partnerskému porozumění. Neshody v manželství vznikají na základě těch nejobyčejnějších potřeb a tužeb.


Další články z rubriky Láska a Vztahy