Dějiny nejslavnější věže světa, proklínané i uctívané Eiffelovky
Foto: Razvan lonut Dragomiresco / Shutterstock

Dějiny nejslavnější věže světa, proklínané i uctívané Eiffelovky

31. března 1889 byl pro Francii, a hlavně pro Paříž významným dnem. Otevřela se veřejnosti Eiffelova věž, stavba, z které se lidem i dnes tají dech a každý návštěvník francouzského hlavního města ji musí vidět na vlastní oči. Šlo o zkušební provoz, slavnostní otevření bylo 6. května.


Jak vznikal symbol města

Celá impozantní dominanta města byla hotová za 26 měsíců. Celá konstrukce stavby, která je zřejmě nejvíce napodobovanou stavbou a po celém světě jsou v různých turistických destinacích její menší kopie, je mimořádně povedeným dílem o výšce 312 metrů, které se v průběhu času díky umístění televizní antény změnily na 324 metrů. Až do roku 1931, kdy byl dokončen Empire State Building, šlo také o nejvyšší budovu na světě.

Autor této originální stavby, Gustav Eiffel, byl francouzský inženýr, který se zaměřoval hlavně na stavby kovových mostů, byl jedním ze stovky uchazečů, kteří se do soutěže o reprezentativní objekt pro Expo přihlásili. Eiffel se také spolupodílel na výrobě skeletu pro Sochu svobody.

Zdroj: Autor: INTERPIXELS / Shutterstock

Francouzi se za stavbu styděli

Jeho návrh na věž z kovu, která je dvakrát tak vysoká jako dóm sv. Petra v Římě, vzbudil velký rozruch. Už od počátku měl návrh mnoho odpůrců, kteří prohlašovali, že to bude nejošklivější stavba na světě. V roce 1909 nespokojenost obyvatel s touto stavbou vyústila k organizování protestů a sepisování peticí na odstranění stavby.

Jenže v té době už se na stavbu jezdilo dívat mnoho turistů, kteří do města přiváželi peníze z celého světa. A to nebylo pro správu města zanedbatelné. Poté, co byla na vrchol věže umístěna televizní anténa, si tento ocelový obr, který předběhl vzhledem svou dobu, získal konečně od Pařížanů milost.

Shovívavost s „kovovým monstrem se vyplatila“

Dnes už tato pařížská atrakce počítá návštěvníky na stovky milionů a nikdo už se nebojí na věž vstoupit, i když první roky odpůrci stavby považovali návštěvu věže za nebezpečnou.

V roce 1909 nespokojenost obyvatel s touto stavbou vyústila k organizování protestů a sepisování peticí na odstranění stavby.

Zajímavá je i skutečnost, že při celé stavbě, kterou provádělo na 300 dělníků, zemřel pouze jediný člověk při instalaci výtahu. A šlo o velice rizikové pracovní prostředí. Dělníci museli spojit přes 18 tisíc kusů železných součástí a spotřebovali k tomu 2,5 milionů šroubů (ty byly později nahrazeny nýty). Jako základ byly použity sloupy, které se nahoře spojují. Na nich jsou 3 plošiny, které tvoří základ pro vyhlídku pro turisty. Půlkruhové oblouky u paty věže jsou jen dekorací a nemají na konstrukci žádný vliv. Nahoru jezdí lanovky a výtahy. Sportovně založení turisté mohli vrchol zdolat po schodech (mimochodem, zkusil to Hitler a nezvládl to). Dnes už se dá po schodech dojít jen do 2. patra. Při optimální viditelnosti je vidět až na vzdálenost 67 km.

Jak to funguje uvnitř

Do prvního patra ve výšce 57 m nad zemí, vede 360 schodů a návštěvníkům je k dispozici plocha 4200 m2, které pojmou najednou do restaurace, kina, kavárny, na vyhlídku, do bufetu, na poštu, do směnárny atd., až 3 tisíce lidí najednou. Pro větší atraktivitu zde byla u příležitosti 125. výročí vybudovaná skleněná podlaha. vedou sem 3 výtahy.

115 m nad zemí a dalších 359 schodů nabízí druhé patro o rozloze 1650 m2, které muže přivítat 1600 lidí. Je zde známá restaurace Le Jules Verne.  O pohoštění se stará 30 kuchařů. I sem vedou výtahy.

Třetí patro ve výšce 275 metrů je dostupné pouze výtahem, kvůli bezpečnosti a sebevrahům. Nabízí skromnější prostor o rozloze 350 m2 a nosnost už nedovolí více než 400 lidí. Nachází se zde meteorologická stanice.

Zajímavosti:

  • 3. června 1902: Do vrchol Eiffelovky udeřil blesk
  • V horkých letních dnech je výška věže o několik centimetrů vyšší, kvůli roztažení kovu
  • Jedna z menších napodobenin věže stojí na Petříně

Zdroj: 
https://www.focus.it/cultura/storia/inaugurazione-della-torre-eiffel-il-simbolo-di-parigi-compie-126-anni
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eiffelova_v%C4%9B%C5%BE

 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Kultura a Historie

Co jste dosud nevěděli o císařovně Sissi

Co jste dosud nevěděli o císařovně Sissi

Císařovna Alžběta, celosvětově známá pod přezdívkou Sissi, zaujala veřejnost především díky veleúspěšné romantické trilogii z padesátých let v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Už tenkrát však byla velkou celebritou, módní ikonou a na svou dobu velmi emancipovanou ženou.

Ty nejlepší aprílové žerty v historii: Očistný obřad v Toweru, špagetový strom a punčochová barevná televize

Ty nejlepší aprílové žerty v historii: Očistný obřad v Toweru, špagetový strom a punčochová barevná televize

Apríl někdy nazývaný dnem všech bláznů je jedním z nejveselejších dnů v roce. Jeho původ je ale nejistý. Jaké nejzdařilejší žerty se během tohoto dne povedly v průběhu historie?

4 tipy na dobrodružné čtení pro děti od dvanácti let

4 tipy na dobrodružné čtení pro děti od dvanácti let

Kniha už dnes bývá u dětí až na druhém či třetím místě za lákavější elektronickou zábavou. Ale existují příběhy, které mají úspěch u všech bez výjimek. Níže uvedené knihy mají spád, jsou dobrodružné a napínavé. Pokud se do některé z nich děti začtou, nebudou se moci odtrhnou.

Velikonoce v Evropě: Jak se slaví svátky v jiných zemích

Velikonoce v Evropě: Jak se slaví svátky v jiných zemích

Velikonoční tradice v různých zemích Evropy se navzájem liší, ale všechny mají stejný pohanský nebo křesťanský původ. Nesporným symbolem Velikonoc je vejce, které představuje život, který se rodí, ale také tajemství.

Mata Hari: Pokud byla německou špionkou, nikdy se to neprokázalo, ale byla za to popravená

Mata Hari: Pokud byla německou špionkou, nikdy se to neprokázalo, ale byla za to popravená

Žena, která byla známá svou temnou krásou a smyslným vystupováním, porušila zaběhlé normy začátku 20. století. Tančila nahá, její postelí prošly zástupy nejvlivnějších mužů, milovala luxus a dávala to najevo. Žila, jako by věděla, že moc času mít nebude.


Další články z rubriky Kultura a Historie