Už žádné malé okurky. S tímto jednoduchým způsobem sklidíte maximum


Pěstování okurek není žádná velká věda, je však potřeba jim zajistit správné podmínky. V poslední době se často uplatňují poměrně netradiční řešení, která podporují správný růst rostlin a péči o plody. Stejně jako u jiných popínavých plodin, i u okurek se aktuálně stále častěji setkáváme s vertikálním pěstováním, které pomáhá rostliny chránit pře nemocemi, lépe pracovat s osvitem a celkově podporuje jejich kondici. Kromě moderních metod pěstování můžete pro lepší úrodu okurek využít také celou řadu domácích hnojiv, které lze střídat tak, aby měly rostliny všechny potřebné živiny.
Pěstování okurek a péče o ně
Pokud se rozhodnete pěstovat okurky, měli byste primárně vědět pár věcí o tom, kdy a kam je vysazovat, aby byly rostliny dostatečně silné a směřovaly výživu do plodů. Okurky je potřeba vysazovat na slunečné stanoviště (aby správně rostly potřebují 6-8 hodin slunečního svitu denně) a až ve chvíli, kdy již venkovní teplota neklesá pod bod mrazu. Pro větší úrodu je vhodné okurky předpěstovávat, jelikož rostliny takto již budou v době výsadby připraveny na rychlejší dorůstaní a časnější plození. Okurky je však možné sít také přímo na záhon, budete však muset počítat s tím, že se úroda objeví trochu později. Rostliny také potřebují bohatou zálivku a časté přihnojování. Jak tedy podpořit větší úrody okurek?
Vertikální pěstování
Jak již bylo zmíněno, vertikální pěstování je pro okurky výhodnější především z hlediska zdraví rostlin, ale také s ohledem na přístup slunečního světla. Tento způsob pěstování umožňuje lepší proudění vzduchu kolem listů a rostlinám hrozí méně plísní, protože listy nezůstávají na zemi a nedrží se v nich voda. Navíc takto záhony zaberou menší plochu, vyžadují však speciální konstrukci, která umožní popínání. Díky poskytnutému prostoru mohou pak okurky dorůstat do větší velikosti.
Kontinuální výsadba
Kromě vertikálního pěstování je možné úrodu zvýšit také kontinuální výsadbou. Rostlinky okurek mají interval plození kratší, než je celá sezóna. Jakmile rostlina doplodí, je možné ji ze země vytáhnout a nahradit další sazenicí. Díky kontinuálnímu pěstování ve vlnách je možné okurky sbírat až do října, navíc v září jsou podmínky pro dorůstání plodů lepší než během horkého léta, celková úroda tak bude mnohem větší. Poslední výsadba sazenic by měla být provedena do konce srpna.
Domácí hnojiva
Aby okurky správně plodily, je potřeba je podporovat také vhodným hnojivem. K zajištění dostatečné výživy můžete samozřejmě použít klasická hnojiva univerzální z trusu a hnoje nebo kompost. Mnoho domácích hnojiv vám ovšem poskytne stejnou službu, je však potřeba je dávkovat tak, aby byl obsah živin vyvážený a odpovídal potřebám rostlin. Ideálními domácími hnojivy pro okurky jsou drcené vaječné skořápky, kávová sedlina či dřevěný popel, ale také kopřivová jícha či drožďové hnojivo.
Pokud chcete vědět, jak upravit půdu před výsadbou okurek, podívejte se na následující video.