Tajná zbraň na zelené fazole: Jednoduché hnojivo, které z vás udělá mistra pěstitele

Tajná zbraň na zelené fazole: Jednoduché hnojivo, které z vás udělá mistra pěstitele
Zelené fazolky jsou oblíbenou zeleninovou přílohou, která se dá konzumovat hned na několik způsobů. Navíc se poměrně jednoduše pěstují, zejména máte-li to správné hnojivo, které si můžete vyrobit doma.
Obsah článku
  1. Hnojiva pro zelené fazolky
  2. Voda po vaření rýže
  3. Hnojivo z česneku
  4. Klasické hnojivo

Zelené fazolky všichni znají jako hlavní ingredienci klasické bílé omáčky, využít se však dají v mnoha různých receptech, a to včetně jednoduché přílohy k masu. Tento druh zeleniny je navíc možné pěstovat přímo na zahradě a v našich podmínkách se jí velmi dobře daří, zvláště vyberete-li pro ni vhodné stanoviště a zajistíte odpovídající živiny. Hnojení zelených fazolek nevyžaduje žádné speciální hnojiva, využít je dokonce možné běžný odpad z kuchyně nebo domácí hnojiva, která se snadno připravují ze snadno dostupných surovin.

Hnojiva pro zelené fazolky

Zelené fazole nebo také fazole keříčkové se pěstují pro kompletní plod, tedy celý fazolový lusk, nikoliv pouze pro semena, která se v něm nacházejí. Na rozdíl od klasických fazolí, keříčkové fazole nejsou popínavé a nevyžadují tedy podpěru nebo plochu, po které se popínají/plazí. Právě kvůli této specifické vlastnosti je možné fazolky pěstovat jak na záhoně, tak v květináči na balkoně či terase.

Rostlinky se sejí v květnu, ideálně se před sázením do venkovního prostředí předpěstují v za oknem nebo ve skleníku. Pokud se rozhodnete fazolky sít přímo do země, začněte až po posledních mrazících, setí je možné pro větší úrodu provádět ve vlnách až do začátku července. Ideální stanoviště pro fazolky je slunné, půda by měla být lehká a kyprá. Pro dobrý růst je pak potřeba provádět pravidelnou a bohatou zálivku (především v horkých letních měsících) a pravidelně hnojit. Zde je pár tipů na domácí hnojiva.

Voda po vaření rýže

Jedním z nejlepších hnojiv na zelené fazolky je voda, která se slévá při vaření rýže. Vývar z rýže obsahuje řadu důležitých živin, které podporují růst kořenů a pevnější strukturu rostlin. Hnojivo se připravuje z vychladlého neosoleného vývaru, který se navíc ředí v poměru 1:1. Kromě vývaru z rýže lze použít také vodu po vaření brambor, a to za stejných podmínek, tedy voda musí být neosolená a bez další přísad. Hnojivo lze aplikovat až dvakrát týdně pro podporu bohatší úrody.

Hnojivo z česneku

Hnojivo připravené z česneku jednak podporuje růst fazolek, jednak rostlinky chrání před řadou chorob, především plísní, a dále také odpuzuje škodlivý hmyz. Hnojivo se připravuje z neoloupaných stroužků česneku, které se nechají společně s bobkovým listem luhovat v horké vodě. Ve vodě se nechají stát alespoň jeden den a následně je potřeba získaný roztok zředit alespoň v poměru 1:4. Hnojivo se používá ve formě zálivky či postřiku a je vhodné jak pro zelené fazolky, tak pro řadu dalších plodin, především rajčat, okurek, nebo třeba lilků.

Klasické hnojivo

Fazolky je možné samozřejmě hnojit také běžnými univerzálními domácími hnojivy z drůbežího trusu nebo hnoje domácích zvířat. V případě, že ho máte k dispozici, můžete použít také kompost z běžných složek, jako je plevel, tráva, rostlinné zbytky z kuchyně či skořápky.

Několik rad, jak pěstovat zelené fazoly, najdete také v následujícím videu.