Sladké tajemství vašich jahod: Vypěstujte si neodolatelnou chuť léta


Jahodníky se řadí mezi trvalky a jako všechny takové rostliny mají specifický životní cyklus, kdy během zimy odumírají a na jaro začnou zase vyrůstat, jakmile se půda oteplí. Chcete-li tedy pěstovat jahody na zahradě nebo na balkóně, je primárně nutné jim určit správné stanoviště, kde budou mít dostatek živin i vhodné podmínky pro růst. Ty se odvíjí především od toho, jaký druh jahod pro pěstování zvolíte – obvykle vyžadují jiný druh péče. Obecně však platí, že pokud chcete dosáhnout bohaté úrody, je potřeba jahody dostatečně zalévat a pravidelně hnojit.
Jak na pěstování jahod na záhoně
Založení záhonu s jahodami se provádí vždy na jaře. Světelné podmínky se zajišťují podle odrůdy, přičemž vybírat můžete ze tří základních typů, tedy jahod plodících v létě, jahod plodících celoročně a tzv. měsíční. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je především v plodech – první jmenované plodí jen po krátké období, druhý pak po delší dobu, jejich plody jsou větší a sladké. Měsíční jahody jsou menší a mají sladší chuť. Při sázení na záhoně je důležité vhodné stanoviště, které by mělo poskytovat alespoň 8 hodin přímého slunečního světla denně. Pokud pěstujete letní jahody, můžete s tím počítat a vybírat místo, kde bude dostatek slunečního světla právě v daném období plození, v pozdější části sezóny pak již mohou být zastíněny, protože dále plodit nebudou. Tipy na to, jak pěstovat jahody v květináči, najdete v následujícím videu.
Sázení jahod
Jahody je možné sázet ze semínka i ze sazeničky, v obou případech se začíná na jaře a je v podstatě jedno, kterou variantu zvolíte – předpěstované sazeničky můžete sázet později do většího tepla a zajistíte tak, že rostlinka případným mrazem neuhyne. Pokud plánujete první sběr až následující rok, můžete jahody sít či sázet až na podzim (ne však později než v prvním zářijovém týdnu). Standardně se rostlinky sázejí v řadách s mírnými odstupy. Půda by měla mít pH 5,5 až 6,8, pokud je půda kyselejší nebo zásaditější, je potřeba pH půdy upravit, případně pěstovat rostlinky v otevřených nádobách, v níž má substrát upravené složení.
Péče o jahody
Jahody vyžadují hodně vody a také živin, je proto nutné je pravidelně zalévat a také hnojit. Pokud mají dostatek živin, jahodníky obvykle vyhánějí šlahouny, ze kterých vyrůstají další jahodníky – tento proces je žádoucí jen v případě, že chcete jahody množit, jinak je vhodné je odstraňovat. Při pěstování na záhonu je potřeba jahodníky chránit proti škůdcům a nemocem, především slimákům. Těch se zbavíte nejlépe pěstováním na fólii. V létě pak mohou rostlinky ohrožovat plísně, zbavujeme se jich obvykle odstraňováním napadených lístků. Mezi další škůdce patří především ptáci, proto je vhodné jahodníky chránit sítí.