Nové mutace koronaviru: Jak velké představují nebezpečí?
Foto: Darryl Fonseka / Shutterstock.com

Nové mutace koronaviru: Jak velké představují nebezpečí?

Šíření britské mutace koronaviru může mít fatální důsledky na náš zdravotnický systém. Je třeba zavést úplně novou strategii boje proti nemoci covid19? V čem se vlastně tato mutace liší od současného viru?


V čem jsou mutace viru horší?

Uvedeme si příklad, kdy do kanceláře, kde je 10 lidí, přijde další člověk nakažený koronavirem. Tento člověk přenese virus na další 3 osoby v kanceláři, které pak musí zůstat v karanténě a kontaktovat ostatní, se kterými přišli do styku, i kolegy v kanceláři. Není však 100% pravděpodobné, že všech 10 pracovníků je pozitivní na nemoc covid19.

V případě, že do místnosti vejde člověk například s britskou mutací, je pravděpodobnější, že se za kratší dobu nakazí více lidí než v případě současného přístupu. Je také pravděpodobné, že se touto mutací nakazí také ti, kteří se již z nemoci covid19 uzdravili. Podle nejnovějších výzkumů je totiž virus odolnější vůči protilátkám a šíří se mnohem rychleji.

Bristká, jihoafrická, brazilská...

Nejde jen o britskou variantu viru, jiné chování koronaviru se projevilo také v Africe, nebo v Latinské Americe. Všechny tyto varianty vykazují větší pravděpodobnost nákazy.

O nových variantách viru toho zatím není příliš známo, výzkumy však naznačují, že například jihoafrická mutace viru vykazuje ještě horší průběh nemoci než v případě nákazy britskou variantou. 

Zdravotnictví v ohrožení

Přední imunologové se obávají, že pokud se začnou mutace koronaviru šířit, nejvíce na tom utrpí zdravotníci. Již v současné době je počet hospitalizovaných v českých nemocnicích více, než jsou zdravotníci schopni zvládnout. Pokud by tento trend pokračoval, ba dokonce se ještě zhoršoval, mohlo by dojít k situaci, kdy nebudou ošetření běžní pacientu právě na úkor hospitalizovaných s covidem.

O tom, že se noví varianty koronaviru zanedlouho rozšíří není pochyb. Nezbývá nám nic jiného než dodržovat 3R – ruce, roušky, rozestupy.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>