Vůně a chuť čerstvých jahod z vaší zahrady: To musíte zažít

Vůně a chuť čerstvých jahod z vaší zahrady: To musíte zažít
Chutné domácí jahody si můžete vypěstovat i na balkóně, a to v poměrně velikém množství, jelikož je možné je pěstovat vertikálně. Aby správně plodily, potřebují jahody odpovídající péči. Víte, jak se o ně starat.
Obsah článku
  1. Jak pěstovat jahody a čím je hnojit
  2. Příprava půdy před sázením
  3. Sázení jahodníků a péče o jahody
  4. Domácí hnojivo na jahody

Jahody rostou na poměrně malých trsech jahodníků, které je možné pěstovat prakticky všude, kde se jim dostává dostatku přímého sluníčka. Pěstovat je možné hned několik druhů jahod, které můžete volit podle toho, jaké plody očekáváte, nejčastěji se ovšem pěstují tzv. měsíční jahody s krásnými velkými plody. Abyste si mohli užít skvělou úrodu chutných jahod, je potřeba o ně odpovídajícím způsobem pečovat, zde je pár tipů, jak na to.

Jak pěstovat jahody a čím je hnojit

Klíčovou podmínkou veliké úrody jahod je především stanoviště. Jahody potřebují hodně slunce, v polostínu budou rodit méně a ve stínu se urodí plody malé nebo téměř žádné. Vhodná je pro ně spíše lehčí směs hlinité a písčité půdy, která dobře propouští vodu. Výhodou jahod je poměrně malý zábor plochy na záhonu, proto se velmi dobře pěstují také v truhlících a květináčích. Než začnete jahody sázet, je dobré připravit si záhon připravit jednak správnou rotací prolin, jednak vyživením půdy vhodným hnojivem. Podrobný návod, jak vypěstovat krásné, šťavnaté a voňavé jahody najdete také v následujícím videu.

Příprava půdy před sázením

Pokud vysazujete nové jahodníky na záhon, je vhodné jim najít takové místo, na kterém se v předchozí sezóně vysazovaly rostliny odčerpávající dusík, tzn. rajčata, brambory nebo třeba tykve. Jahodník je trvalka, na daném místě tedy bude růst a plodit několik let, před další sezónou je tak potřeba půdu dobře prohnojit vhodným hnojivem. Stejně tak je potřeba připravit substrát do truhlíků či závěsných květináčů. Substrát by měl mít hodně živin, aby měly jahody z čeho čerpat po celou sezónu (zejména pěstujete-li jahodníky stáleplodící). Na jednom stanovišti můžete jahody nechat až čtyři roky, pak je ovšem vhodné vybrat jiné (opět v rámci rotace plodin).

Sázení jahodníků a péče o jahody

Jahodníky se vysazují ze sazeniček přibližně od poloviny dubna (pokud pěstujete za semene, je třeba je nechat vyklíčit a dorůst do sazenice buď doma, nebo ve skleníku či fóliovníku), do země mohou jít prakticky po celou sezonu až do října. Sázet by se neměly příliš blízko u sebe a na záhoně je lepší je sázet do fólie, která je chrání prosti škůdcům. Jahodníky mají rády bohatou zálivku, a to především v letních měsících.

Domácí hnojivo na jahody

Zatímco nově vysazené rostliny je potřeba začít hnojit až o něco později, jahodníky, které jsou již vysazeny na záhoně z minulého roku, je potřeba začít podporovat hnojivem již v průběhu března, kdy se začíná oteplovat a rostliny vyhánějí nové listy. Hnojit můžete klasickým vícesložkovým hnojivem, kompostem, nebo si připravit domácí hnojivo obohacující půdu o potřebné živiny. Vhodné přírodní hnojivo je například kávová sedlina, která rostlinky také chrání před škůdci (zapracovává se do substrátu kolem kořenů), přimíchat ji ovšem můžete i do hnojiva z droždí, které je výborným zdrojem látek důležitých pro rozvoj plodů.