Vánoce jako svátky plýtvání jídlem? Jak předcházet food waste?
Food waste: ekonomický i ekologický problém
Asi není žádným překvapením, že plýtvání potravinami představuje problém nejen ekonomický, ale také ekologický. A zapomenout nesmíme ani na etickou stránku – zatímco plýtváme potravinami, jiní se potýkají s jejich extrémním nedostatkem. Velmi alarmující je fakt, že celosvětově vyprodukuje každý člověk průměrně 74 kg potravinového odpadu ročně. Nejvíce přitom vyhazujeme ovoce a zeleninu, ale i mléčné výrobky a maso, tedy potraviny, které se mnohdy rychleji zkazí, než je vůbec stihneme zkonzumovat.
Za plýtvání jídlem je u mnohých z nás ale také to, že nakupujeme velké zásoby, obzvláště pak pokud jsou nějaké výhodné propagační a slevové akce – tehdy dokonce nakoupíme i zboží, které vlastně vůbec nepotřebujeme.
Zbytečné plýtvání pak nastává i doma, když vaříme či servírujeme příliš mnoho jídla, které nestihneme zavčas sníst, a tak v popelnici často končí i tyto zbytky.
Do směsného odpadu také mnohdy zcela zbytečně míří i potraviny, u kterých již uplynulo datum expirace.
Přitom právě toto označení nemusí být u mnohých potravin určujícím faktorem, že je potravina v uvedený den již nepoužitelná. Je potřeba naučit se rozlišovat označení „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost“ – právě toto označení je doporučeným termínem konzumace potravin od výrobce, kdy mají špičkovou kvalitu.
Pojměte letošní svátky jinak
Zkuste proto nejen letošní svátky pojmout odlišně a nakupujte jen to, co opravdu sníte. A když už vám přeci jen nějaký ten odpad vznikne, zlikvidujte jej správně.
Víte, jak třídit bioodpad?
Právě nesnězené potraviny totiž mnohdy míří zcela zbytečně do komunálního pevného odpadu (v ČR tvoří tento odpad cca ¼ objemu popelnic na směsný odpad) a nejen, že zabírají zbytečně místo, ale navíc škodí životnímu prostředí. Spolu s komunálním odpadem totiž míří na skládky odpadu, na kterých se rozkládají, a dochází tak k produkci skleníkového plynu metanu, který je až 86krát silnější než oxid uhličitý.
Pokud namísto do směsného odpadu vyhodíme zbytky potravin na kompost či do kontejnerů na bioodpad, ušetříme životní prostředí, a ještě jim dáme šanci na energetické využití, nebo si můžeme doma na zahradě vytvořit vlastní přírodní hnojivo. Naučte se proto, co patří do bioodpadu a třiďte ještě lépe, než dosud.