Voňavé tajemství vaší kuchyně. Pěstujte si bylinky plné aroma

Voňavé tajemství vaší kuchyně. Pěstujte si bylinky plné aroma
Každý, kdo měl někdy možnost používat v kuchyni čerstvé bylinky, nám dá asi za pravdu v tom, že jejich chuť i vůně jsou často nesrovnatelně lepší než u těch sušených, které si přinesete v sáčku z obchodu. Dobrou zprávou je, že vypěstovat doma čerstvé bylinky není žádná věda.
Obsah článku
  1. Proč říct domácímu pěstování bylinek ano
  2. Jak na pěstování bylinek

Proč říct domácímu pěstování bylinek ano

V poslední době je zřejmý trend návratu k čerstvým surovinám a platí to i pro bylinky. Ačkoliv nejsou sušené bylinky vždycky přímo špatné a u některých druhů může sušení jejich chuť dokonce podpořit a zvýraznit, ty čerstvé hrají většinou prim

Zatímco do omáček sušené bylinky tak nějak patří, jen těžko je můžete přidávat do salátů ze syrové zeleniny, vyrábět z nich pesto nebo jimi zdobit třeba pečivo s tvarohovou pomazánkou. Pro řadu bylinek je navíc sušení procesem, který zkazí jejich chuť. To se týká třeba petržele či bazalky. Sečteno a podtrženo, pěstování čerstvých bylinek má rozhodně smysl

Jak na pěstování bylinek

Hned na začátku zopakujeme to, co bylo zmíněno již v perexu: domácí pěstování bylinek není nikterak náročné. Můžete se do něj pustit na své zahrádce, ale úplně stejně je lze vysadit třeba na balkón nebo na parapet. V neposlední řadě vám mohou v květináči zdobit i samotnou kuchyni. 

Ačkoliv nepředstavují bylinky žádnou větší pěstitelskou výzvu, některé jsou přesto pro začátečníky vhodnější než jiné. Doporučit lze například meduňku, rozmarýn, mátu, bazalku či majoránku. Obecně platí, že v zimě lze bylinky pěstovat pouze ve vnitřních prostorách a měli byste je tam přemístit ve chvíli, kdy začnou teploty klesat pod deset stupňů.

Existují samozřejmě jistá specifika pro každý druh. Zatímco středomořské bylinky typu oregána, bazalky či rozmarýnu si libují na přímém slunci, meduňka nebo máta dávají přednost polostínu. Některé jiné, například pažitka či libeček potom zvládnou i severní orientaci, díky které budou trávit většinu času ve stínu. 

Při pěstování bylinek v bytě se vyplatí volit právě ty, kterým vyhovuje polostín. I tak se je ale snažte umístit nejlépe za okno. Pro všechny druhy potom platí, že by neměly být umístěny do průvanu ani přímo nad domácí zdroje tepla jako jsou kamna nebo radiátory. 

Protože pěstování ze semínek je přeci jen náročnější, rozhodně se vyplatí zakoupit si předpěstované sazeničky spolu s dostatečně velkými nádobami na pěstování. Bylinky potřebují prostor a květináč by měl mít odtokový otvor kvůli přemokření. Ze stejného důvodu je dobré dát na dno drenážní vrstvu z kamínků nebo hrubšího písku.

Zajímavou otázkou je také možnost pěstování více druhů v jednom truhlíku. Možné to je, ale pouze v případě, že budete kombinovat bylinky s podobnými nároky. Vhodnou kombinaci tvoří třeba bazalka a majoránka nebo petržel s pažitkou a libečkem.