Zakládáme terárium pro chameleona

Zakládáme terárium pro chameleona

Podivný a nezaměnitelný ještěr, to je chameleon. Nejzajímavější je svojí schopností měnit zbarvení těla, ne podle prostředí, jak se mylně uvádí, ale podle svých emocí. Je to však exotické zvíře, které potřebuje ke svému pobytu v zajetí uzpůsobit své obydlí. Jak se o něj starat?

Nejznámějším druhem chameleona je chameleon jemenský, který může v dospělosti dorůstat až 50 centimetrů. Proto je třeba zvolit vhodné terárium.

Terárium musí být na výšku

Je důležité vědět, že chameleon je zvíře, které podstatnou část svého života tráví ve větvích stromů. Na tohle je důležité při koupi terária myslet. Proto je nutno v tomto případě pořídit terárium situované na výšku. Mělo by být vysoké minimálně 1 metr, základna by měla měřit asi 60 x 50 cm. Určitě zde platí pravidlo, že čím větší terárium, tím spokojenější bude náš chameleon. V případě, že bychom si chtěli pořídit chameleony dva, je nutno jim pořídit terária dvě, jelikož chameleon je jedinec, který vyhledává spíše samotu.

Podestýlka jako místo k odpočinku

Dále si probereme podestýlku v teráriu. Je obecným pravidlem, že by se podestýlka v teráriu měla umístit jen v místech odpočinku, aby nebyla kontaminována např. zbytky krmiva. Existují různé materiály a substráty vhodné jako podestýlka do terária. Mezi velmi oblíbené patří například substrát z kokosových vláken. Tím, že neobsahuje hnojiva a jiné cizorodé látky, je odolný vůči tvorbě plísní. Vhodná je také drcená kůra ze stromů.

A co dekorace?

Když do terária umístíme podestýlku, můžeme se začít věnovat dekoracím. Jak již bylo řečeno, chameleon většinu svého života tráví ve větvích stromů, a proto je nutné vytvořit v teráriu, co nejvíce podobné prostředí tomu, ze kterého pochází. Měl by tam být proto dostatek větví a rostlin ke šplhání. Větve mohou být zakomponovány jak vertikálně, tak horizontálně. Neměly by být ani příliš hrubé, ani příliš tenké, prostě takové, aby se mu dobře uchopily. Určitě budou vhodnější dekorace živé než umělé. Aby prostředí působilo co nejvěrněji, můžeme na dno terária použít k dekoraci i usušené listy.

Zdroj: GetFound s.r.o.

Světlo musí svítit cca 12 hodin

A nyní se dostáváme ke světlu v teráriu. Chameleonovi bude třeba svítit asi 12 hodin denně, a to zářivkou s podílem UVB. Ta nám zajišťuje ideální přeměnu vitamínu D3 a tím budeme předcházet nemocem kostry.

Pozor na popálení

Dalším nezbytným zařízením je tepelný zdroj. Zde nám poslouží žárovka o síle asi 60 W. Musíme však žárovku umístit tak, aby se nedopatřením chameleon o ní nespálil. Dobré je pořídit na žárovku třeba kryt.

Vodu si chameleon opatří sám z kapek

Misku s vodou do terária pořizovat nemusíme, jelikož, jak je známo, chameleon sbírá kapičky vody z listů. Proto musíme terárium asi 3x týdně rosit a udržovat tam vyšší vlhkost.

Musíme však také myslet na dostatečné větrání terária, aby nebyl vzduch z rosení zatuchlý. Toto nám zajišťují nainstalované mřížky v teráriu. Nejlépe je umístit mřížky pod dvířka a u stropu, aby docházelo k cirkulaci vzduchu.

Zdroje:

Autor: Komerční článek

Novinky