Jak vybavit jídelnu? Vytvořte prostor pro příjemná rodinná setkání
Foto: Seocentrum s.r.o.

Jak vybavit jídelnu? Vytvořte prostor pro příjemná rodinná setkání

I když už dnes není samostatná jídelna tolik typická, přesto by jídelní kout měl tvořit oddělenou součást prostoru, která je určena ke společnému jídlu a rodinnému setkávání. V rámci otevřeného obytného prostoru může jídelna působit jako přirozené oddělení kuchyňského pracovního prostoru a obýváku, kde se odpočívá. Jak si ji co nejlépe zařídit?

Srdce jídelny – stůl

Jídelní stoly se dají zakoupit v mnoha tvarech, velikostech, barvách a provedeních. Volit můžete také různorodé materiály dle vašeho vkusu. Dokonce je řada stolů tak variabilních, že můžete nohy k jídelnímu stolu obměňovat dle příležitosti nebo změn okolního nábytku. Především je však důležité, aby byl stůl dostatečně velký – obecně platí, že nejmenší místo pro osobu by mělo být 40 x 60 cm.

Velmi dobrým řešením mohou být také rozkládací stoly a mnoho lidí dnes volí stoly kulaté, které působí netradičně a slavnostně.

Židle musí ladit

Jídelní židle musí být samozřejmě hlavně pohodlné. Měly by mít vysoké opěradlo a měly by ladit se stolem i zbytkem nábytku. Oblíbené jsou například židle koženkové nebo čalouněné.

Bytový textil

Jídelnu si lze jen stěží představit bez ubrusu, prostírání a dalšího textilu. Bytový textil lze často obměňovat dle příležitosti a nálady, proto se vyplatí mít hned několik sad, které pokaždé vaši jídelnu promění v nové místo. Důležité je samozřejmě, aby zvolené barvy a styl ladily se zbytkem interiérového vybavení.

Nepodceňte osvětlení

Platí, že nad jídelním stolem by nemělo chybět závěsné stropní osvětlení. Mělo by rovnoměrně osvítit celou jídelní plochu, ale zároveň by nemělo být příliš silné, aby nepříjemně oslňovalo. Jiné osvětlení také prostor opticky oddělí od zbytku. Pro slavnostní příležitosti se samozřejmě hodí mít ozdobný svícen, který dotvoří atmosféru a dodá příjemné tlumené světlo, které doslova láká k posezení.

Zdroje:

Autor: Komerční článek

DOPORUČUJEME

Novinky