Co během těhotenství nemůžete? Striktních zákazů je vlastně docela málo
Foto: Seocentrum s.r.o

Co během těhotenství nemůžete? Striktních zákazů je vlastně docela málo

V průběhu těhotenství se mění celá řada věcí. Proto je nezbytné nebo alespoň důrazně doporučené se některým aktivitám vyhnout. Víte, zda se můžete opalovat, mít sex nebo třeba pít kávu? Pojďme si na tyto otázky odpovědět.

Pobyt na slunci

V těhotenství může být opalování důležité pro získání dostatečného množství vitamínů, ale není vhodné být na slunci doslova celý den. Intenzivní slunění může ohrozit plod, ale také budoucí maminku. Kůže bývá v tomto období citlivější, mohou se objevit pigmentové skvrny a následkem toho také dlouhodobější problémy.

Pití kávy

Šálek kávy nebo dva v těhotenství opravdu nezpůsobí žádnou katastrofu, zejména pak pokud jste na pití kávy zvyklá. Pití kávy v těhotenství je někdy dokonce doporučováno s ohledem na nízký krevní tlak některých nastávajících maminek. Jen je důležité dát si pozor na celkový příjem kofeinu.

Sex

Pokud máte bezproblémový průběh těhotenství, je možné mít sex kdykoliv na něj máte chuť.

Ke konci těhotenství je třeba samozřejmě brát v úvahu větší bříško a vybrat vhodnou polohu. Není nutné obávat se toho, že by sex mohl dítěti ublížit. Jiná situace však je, pokud trpíte nějakými potížemi, pak je třeba se obrátit na lékaře.

Léky

Bohužel se může stát, že během devíti měsíců onemocníte. Vše je ale nutné vždy konzultovat s lékařem. Některé léky jsou pro plod škodlivé, jiné jsou vhodné i pro těhotné a představují minimální riziko. Jestliže vás přepadne například bolest hlavy, můžete si bez obav vzít paracetamol. Pozor si dejte i na některé bylinky.

Stres a přehnané nakupování

I tomu by se ženy měly vyhnout. Je potřeba si uvědomit, že shromažďování vybavení vám k ničemu nepomůže. Novorozenec rozhodně nepotřebuje různé hračky pro děti, ale spíše jen základní vybavení jako kočárek, postýlku, plínky a dostatek vaší péče a lásky. Proto se nenechte strhnout nakupovací mánií a zbytečně se nestresujte.

Zdroje:

Autor: Komerční článek

DOPORUČUJEME

Novinky