Tajemství šťavnatých rajčat: Vypěstujte si úrodu plnou chuti!

Tajemství šťavnatých rajčat: Vypěstujte si úrodu plnou chuti!
Pěstování rajčat není žádná velká věda, chcete-li si však užít bohatou úrodu šťavnatých rajčat plných chuti, je potřeba dodržovat několik specifických zásad. Víte, jak na to?
Obsah článku
  1. Pěstování rajčat pro bohatou úrodu
  2. Podmínky pro pěstování rajčat
  3. Jak vylepšit úrodu rajčat

Úspěšné dopěstování jakékoliv plodiny závisí na mnoha faktorech – obvykle se jedná o stanoviště, na kterém roste, kvalitu půdu, dostatek živin, vhodnou zálivku a samozřejmě odpovídající povětrnostní podmínky. Pokud se rozhodnete pěstovat rajčata, je tedy potřeba jim vytvořit vhodné podmínky, jejichž prostřednictvím získáte šťavnaté plody plné chuti. Rajčata je možné v našich podmínkách pěstovat na zahradě i na balkóně nebo terase, také proto se jedná o jednu z nejčastěji pěstovaných plodin u nás vůbec.

Pěstování rajčat pro bohatou úrodu

Standardně se na záhonech nebo v květináčích pěstují dva základní druhy rajčat, tzn. tyčková nebo keříčková. Jednotlivé odrůdy se pak mohou výrazně lišit, a to podle velikosti plodu, barvy nebo počtu jednotlivých plodů na konkrétním hroznu a jejich uspořádání. Jakmile máte vybráno danou odrůdu a způsob pěstování, samotný proces již vyžaduje pouze zmíněné zajištění vhodných podmínek, tzn. výběr vhodného stanoviště, ale také dobu sázení apod. Rajčata se obecně předpěstovávají, jelikož v našich podmínkách jsou vhodné teploty pro sázení až v průběhu května a pokud byste v této době teprve začínali sít, plody by začaly dozrávat až příliš pozdě. Tipy, jak pěstovat rajčata najdete také v následujícím videu.

Podmínky pro pěstování rajčat

Základní podmínkou, kterou je při pěstování rajčat potřeba splnit, je správný čas setí. Ten by měl být již někdy kolem března. Semínka se umísťují do jednotlivých malých květináčků, nechávají se naklíčit a následně dopěstovávají až do vhodných podmínek v exteriéru. S přesazováním opravdu čekáme až na květen, kdy je již stabilní teplo a riziko přízemních mrazíků je minimální. Pro pěstování vybíráme slunečné stanoviště (požadavek je vždy na 6-8 hodin přímého slunečního záření). Rajčata potřebují půdu, která dobře odvádí vodu a jejíž pH se pohybuje mezi 6,2 a 6,8. Aby byly vaše plody chutné a šťavnaté, je třeba půda dobře vyživená a častá zálivka i hnojení, před sázením je vhodné do substrátu přidat hnůj nebo kompost. Rajčata sázejte v rozestupech, aby měla každá rostlina dost slunce i prostoru. Tyčková rajčata je potřeba podepírat prakticky od začátku a pravidelně zalamovat výhonky.

Jak vylepšit úrodu rajčat

Chcete-li podpořit bohatou úrodu rajčat, můžete podniknout další kroky, které vám pomohou podmínky růstu ještě zlepšit. Jedním z nich je pěstování s kompatibilními rostlinami, které půdu doplňují o živiny, jež rajčata odčerpávají. Ideálními společníky pro rajčata jsou bazalka, cibule, česnek, paprika, mrkev nebo špenát. Rostliny je potřeba sázet do jednoho záhonu nebo květináče – vzájemně se při růstu s rajčaty podporují a budete se tak těšit velmi dobrým výsledkům. Kromě těchto rostlin je vhodné v blízkosti vysazovat také květiny, které přitahují opylovače – většina odrůd rajčat je ovšem samosprašná, proto opylování květů můžete pravidelně provádět sami ručně.

Zdroje článku: