Chcete krásné muškáty? Toto hnojivo je udrží zdravé a plné květů

Chcete krásné muškáty? Toto hnojivo je udrží zdravé a plné květů
Muškáty se řadí mezi nejoblíbenější sezónní rostliny, které lidé obvykle vysazují do truhlíků na okna či balkony jako ozdoba s květy v různých specifických barvách. Jak to udělat, aby měly vždy krásná a bohatá květenství?
Obsah článku
  1. Jak pečovat o muškáty
  2. Hnojivo z příloh
  3. Hnojení nápoji
  4. Další hnojiva na muškáty

Zdobení oken, balkonů či teras květy má hned několik významů. Kromě opravdu hezkého vzhledu a příjemné vůně často působí také proti hmyzu, který v letním období často proudí do pokojů otevřenými okny. Pro tento účel se využívá celá řada truhlíkových rostlin, mezi ty nejčastěji určitě patří muškáty. Péče o muškáty je poměrně jednoduchá, stačí jim zajistit vhodné podmínky a pravidelně jim dodávat živiny. Výhodou muškátů je možnost hnojení celou řadou domácích hnojiv, která jsou levná, a přitom jim zajistí bohaté barevné květenství.

Jak pečovat o muškáty

Muškáty se obecně řadí mezi balkonovky, tedy květiny, které se vysazují do truhlíků a ponechávají ve venkovním prostředí, je tedy možné je v případě potřeby přesouvat a na zimu uchovávat v příhodných podmínkách. Do venkovního prostředí se obvykle dávají až v průběhu dubna či května, ideálně až po posledních mrazících. Nejlépe se muškátům bude dařit na východní straně, jelikož mají rády polostín. Jakmile jsou muškáty v exteriéru, je potřeba se o ně neustále starat, potřebují pravidelnou a vydatnou zálivku a také výživu. Muškáty prosperují z klasického hnojiva, velmi dobrých výsledků ovšem dosáhnete také přírodními hnojivy či hnojivy z domácího odpadu. Zde je pár tipů, jak si je vyrobit.

Hnojivo z příloh

Oblíbeným hnojivem na muškáty, které používaly již naše babičky, je voda z vaření příloh. Ta obvykle obsahuje celou řadu výživných látek, přičemž využít můžete odpadní vodu z vaření rýže, brambor, zeleniny či těstovin. Důležité ovšem je, aby se jednalo o čistý vývar, tzn. voda nebyla osolená ani neobsahovala olej. Jedná se o hnojivo levné a dostupné, je však potřeba jej kombinovat s dalšími domácími hnojivy a rozhodně to s jeho aplikací nepřehánět – muškáty je možné poměrně snadno přehnojit.

Hnojení nápoji

Kromě vody z vaření příloh je muškáty možné hnojit také dalšími běžně dostupnými surovinami. Velmi vhodné jsou klasické nápoje, jako káva nebo čaj. Používá se vždy odpad z těchto nápojů, tedy použité čajové sáčky se nechají podruhé vyluhovat a připravený nálev se použijete jako zálivku. Vhodný je černý nebo zelený čaj s vhodnou kyselostí, sáčky se nechávají luhovat ve studené vodě přímo v konvi alespoň 24 hodin. Kávovou sedlinu je možné rovněž využít ve formě výluhu, nebo ji jednoduše smíchat se zeminou.

Další hnojiva na muškáty

Ke hnojení muškátů můžete využít celou řadu dalších hnojiv, vhodný je třeba výluh z cibulových slupek, droždí nebo kopřivová jícha. Všechny tyto suroviny se jednoduše nechávají luhovat ve vodě alespoň 24 hodin. Kopřivová jícha se nechává déle (často až 10 dnů). Tato hnojiva jsou velmi silná, při aplikaci je potřeba je ředit a do zálivky se přidávají maximálně jednou týdně.

Zajímavé tipy o tom, jak se muškáty vysazují, najdete v následujícím videu.

Zdroje článku: